Lakossági tájékoztató
Az influenza cseppfertőzéssel terjedő fertőző betegség, melyet az influenza A,B és C vírus okoz. Köhögéssel, tüsszentéssel, de normál beszéd közben is vírusok milliói kerülnek a levegőbe, és ezek belélegezve akár tömegek fertőzését okozhatják. Az influenza hirtelen kezdődik, magas lázzal, erős fejfájással, izomfájdalommal, gyengeséggel és kaparó érzéssel a torokban. A zsúfoltság – tömegközlekedés, szórakozóhelyek, váróhelyiségek- különösen kedvez a fertőzés átvitelének.
A vírus elleni küzdelem legyengíti az immunrendszert, lehetőséget adva más fertőzéseknek, pl. a tüdőgyulladást okozó pneumococcus baktériumoknak. Ez az influenza leggyakoribb szövődménye. A pneumococcus okozta tüdőgyulladás védőoltással szintén megelőzhető, mely a 60 éven felüli krónikus betegségben szenvedőknek különösen ajánlott!
A járványos időszakban kerüljük a zárt tereket és tömeget. A betegek köhögéskor, tüsszentéskor takarják el szájukat zsebkendővel, és gyakran mossanak kezet! A saját gyógyulás és a járvány megakadályozása érdekében pár napig célszerű otthon maradni, ágynyugalomban.
A védekezés hatékony módja az évenkénti védőoltás. Ismételt oltásokra azért van szükség, mert a vírus változékonysága miatt az előző években gyártott oltóanyag nem vált ki védettséget a következő évben előforduló vírusok ellen.
Influenza elleni védőoltások a 2012/2013. évi szezonban.
Az influenza vírus által okozott megbetegedések súlyosságának, valamint a halálozások számának csökkentése érdekében az alábbi kockázati csoportok juthatnak az oltóanyaghoz térítésmentesen:
3 évesnél idősebb
- krónikus légzőszervi megbetegedésben szenvedők pl. aszhtmások,
- súlyos elhízás vagy neuromuscularis betegség miatt csökkent légzésfunkciójú betegek,
- szív- érrendszeri betegségben szenvedők (kivéve a megfelelően beállított magasvérnyomás-betegséget),
- veleszületett vagy betegség/kezelés révén szerzett immunhiányos állapotú betegek (beleértve a HIV-pozitív személyeket, daganatos betegségben szenvedőket),
- krónikus máj- és vesebetegek,
- anyagcsere betegségben szenvedők pl. diabetes,
- gravidák a gesztációs héttől függetlenül,
- azok a nők, akik a gyermekvállalást az influenzaszezon idejére tervezik,
- rehabilitációs, átmeneti elhelyezést nyújtói intézményekben, lakóotthonokban, vagy egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápolt, gondozott személyek,
- tartós szalicilált-kezelésen részesülő gyermekek és serdülők,
- 65 éven felüliek, egészségi állapotuktól függetlenül.
- krónikus ápolást, gondozást nyújtó egészségügyi/szociális intézmények dolgozói
- egészségügyi dolgozók
- sertés, baromfi tartásával, valamint ezen állatok szállításával szervezett munkavégzés keretében foglalkozó személyek,
- pedagógusok
A fenti kockázati csoportokat a fertőzés átvitele révén veszélyeztetik az egészségügyi dolgozók és a szociális intézmények dolgozói. Így számukra elsődleges fontosságú, hogy a térítésmentes védőoltást megkapják.
6-35 hónapos csecsemők
- krónikus szív-érrendszeri, és/vagy légzőrendszeri betegségben szenvedő gyermekek,
- veleszületett vagy szerzett immundeficienciában szenvedők,
- vesebeteg gyermekek,
- anaemiában, hemoglobinopathiaban szenvedők,
- hosszantartó acetilszalicilsav terápiában részesülők,
- egyéb krónikus betegségben szenvedők (diabetesek, anyagcsere beteg),
- egészségügyi intézményekben tartósan ápolt gyermekek, csecsemő és gyermekotthonok lakói.
A vérzékenységben szenvedők influenza elleni védőoltására intradermális oltóanyag áll rendelkezésre. Az oltások központilag vehetők igénybe a hemofiliásokat gondozó központokban.
Akik nem tartoznak egyik rizikócsoportba sem, de igényelik az oltást, azok a gyógyszertárakban vényre az influenza oltóanyagot be tudják szerezni.
A lakossági tájékoztatót összeállította: Dankó Andrea járványügyi felügyelő
A lakossági tájékoztatót jóváhagyta: Dr. Solti Hilda kistérségi tiszti főorvos
Dorogi, Esztergomi Kistérségi Népegészségügyi Intézet